HAC

Âyet ve Hadisler

﴿ إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنّاََسِ لَلَّذِى بِبَكَّةَ مُباَرَكاً وَ هُدىً لِلْعاَلَمِينَ. فِيهِ آياَتٌ بَيِّناَتٌ مَقاَمُ إِبْراَهِيمَ ج وَ مَنْ دَخَلَهُ كاَنَ آمِناً ط وَ ِللهِ عَلَى النّاَسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطاَعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً ط وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ الله َ غّنِىٌّ عَنِ الْعاَلَمِينَ.﴾

“Şüphesiz insanların Allah’a ibadet etmeleri için yeryüzünde kurulan ilk mabet, Mekke’deki mübarek, bütün âlemlere hidayet ve nur kaynağı olan Kâbe’dir. Orada apaçık nice alametler, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya giren emniyet içinde olur. Gücü yeten, imkân ve yol bulan insanlar üzerinde, Beytullah’ı haccetmeleri, Allah’a bir kulluk borcudur.

Kim bunu inkâr eder, bu hakkı, bu farzı tanımazsa Allah’ın ne ona, ne ameline, ne de kâinatta bulunan herhangi bir şeye ihtiyacı vardır. O bütün âlemlerden müstağnidir.” (Âl-i İmran 3/ 96-97)

﴿قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِى السَّماَءِ فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَاص فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ. وَحَيْثُ مَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ ط وَ إِنَّ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتاَبَ لَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ ط وَ ماَ الله ُبِغاَفِلٍ عَمّاَ يَعْمَلُونَ.﴾

“Ey Rasulüm! Yüzünü semaya doğru çevirip durarak bir arayış, bekleyiş içinde olduğunu görüyoruz. Seni gönlüne hoş gelecek, arzu edegeldiğin kıbleye döndürüyoruz. Yüzünü artık Mescid-i Haram’a çevir, Beytullah’ı kıble edin!

Siz nerede olursanız olun yüzlerinizi ona çevirin.

Şüphesiz ehl-i kitab onun Rabb'lerinden gelen bir hak olduğunu çok iyi bilirler. Allah, elbetteki onların yapmakta olduklarından habersiz değildir.” (El-Bakara 2/144)

﴿ وَ أَتِمُّـوا الْحَـجَّ وَ الْعُمْـرَةَ ِللهِ...﴾

“Allah için, Haccı da Umreyi de hakkıyla eda edip tamamlayın...” (El- Bakara 2/196)

*****

عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ رَضِىَ الله ُ عَنْهُ قاَلَ: سُئِلَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ : أَىُّ الأَعْمـاَلُ خَيْـرٌ ؟ قال: (( الإِيمـاَنُ بِاللهِ وَ رَسُولِـهِ.)) قِيلَ: ثُمَّ مـاَذاَ؟ قاَلَ: ((الْجِهاَدُ فِى سَبِيلِ اللهِ.)) قِيلَ: ثُمَّ مـاَذاَ؟ قاَلَ: (( حَجٌّ مَبْـرُورٌ.))

Ebu Hureyre (ra) rivayet ediyor:

“Rasulullah(sav) Efendimiz’e; "Amellerin hangisi hayırlıdır" diye soruldu.

"Allah’a ve Rasûlü'ne samimi iman" buyurdular. "Sonra nedir?" denildi :

“Allah yolunda cihaddır,” buyurdular.

"Daha sonra nedir?" denilince de;

“Erkan ve adabına uygun, ma’siyet karışmayan, riyadan uzak, ihlasla eda edilen makbul hacdır,” buyurdu. (Buhârî)

Ebu Hureyre'den (ra) nakledilen bir hadis:

((مَنْ حَجَّ ِللهِ فَلَمْ يَرْفُثْ وَلَمْ يَفْسُقْ رَجَعَ كَيَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ.))

“Kim Allah için hacceder, haccını eda esnasında şehevi sözler kullanmaz, şehevi davranışlarda bulunmaz, ma’siyet işlemez, seyyiat ve bayağılıklara tevessül etmezse annesinden doğduğu gün gibi temizlenmiş olarak diyarına döner.” (Muttefekun aleyh)

:Âişe Validemiz'den gelen bir hadis

((مَا مِنْ يَوْمٍ أَكْثَرُ مِنْ أَنْ يَعْتِقَ الله ُ فِيهِ عَبْداً مِنَ النّاَرِ مِنْ يَوْمِ عَرَفَةَ.))

“Allah’ın kulları cehennemden azad eylediği, Arafat gününden daha çok bir başka gün yoktur.” (Buhârî)

Hacerü'l-Esved hakkında bir hadis:

((وَ اللهِ لَيَبْعَثَنَّـهُ الله ُ يَوْمَ الْقِياَمَـةِ لَـهُ عَيْناَنِ يُبْصِرُ بِهِماَ وَ لِساَنٌ يَنْطِقُ بِـهِ يَشْهَدُ عَلَى مَنِ اسْتَلَمَهُ بِحَقٍّ.))

“Vallahi! Allah, kıyamet günü gören iki gözü, konuştuğu dili olduğu halde onu diriltecek, kendisini hakkıyla istilam edip tavaf edenlere şahitlik yapacaktır.” (Tirmizî)
Sosyal ağlarda paylaşın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

bestur doğrulama

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz